Cuțit Santoku 5000MCD 18 cm, Miyabi
Cod: MB34388181Descriere detaliată a produsului
Un cuțit japonez santoku extrem de ascuțit este ideal pentru porționarea zilnică a legumelor, fructelor sau cărnii. În țara sa de origine, are funcția unui cuțit universal european și, datorită popularității sushi, devine tot mai frecvent și în bucătăriile occidentale.
Fiecare cuțit individual este rezultatul unei munci de măiestrie din „orașul cuțitelor” Seki. Meșteșugul tradițional și tehnologiile moderne au dat naștere la cea mai înaltă calitate posibilă în rândul cuțitelor produse comercial. Miezul extrem de dur al oțelului pulverulent Micro Carbide MC63 este încapsulat în 100 de straturi de oțel cu două durități diferite. Tratamentul special al lamei creează o structură stratificată, iar fiecare cuțit are un model original, unic.
Pentru a obține proprietăți și mai bune ale oțelului, s-a folosit un proces unic de călire ( ) numit CRYODUR ®, în timpul căruia acesta este înghețat la -196 °C. Materialul rezultat se mândrește cu o duritate extremă de 63 Rockwell. Cuțitul este ascuțit simetric în formă de „V” la un unghi de 19°. Fiecare piesă este ascuțită manualfolosind tehnica tradițională Honbazuke, dovedită de sute de ani de practică a maeștrilor cuțitari. Acesta este un proces de ascuțire în mai multe faze, în care cuțitul este mai întâi ascuțit folosind o piatră de ascuțit verticală și orizontală, iar apoi lama este lustruită cu o bandă de acuțit din piele. Mânerul este apoi realizat din mesteacăn Masur.
- Miez de oțel pulbere Micro Carbide MC63 extrem de dur
- Duritate 63 Rockwell
- CRYODUR® – metodă unică de călire/revenire la rece
- Damaschin oțel, realizat din 100 de straturi
- Tăietură în formă de pană în formă de „V”
- Măcinarea manuală în trei faze a tradiției Honbazuke
- Lamă Katana cu muchie curbată, echilibru perfect
- Retenție ridicată a tăișului, rezistență la coroziune și elasticitate optimă
- Mâner confortabil în formă de "D" din mesteacăn Masur
- Picior din oțel inoxidabil cu logo
- Garanție pe viață împotriva defectelor de fabricație ale lamei
Parametri suplimentari
| Categorie: | Cuțite japoneze Santoku |
|---|---|
| Greutate: | 0.56 kg |
| EAN: | 4009839408618 |
| Dimensiune: | 18 cm |
| Lungimea lamei: | 18 cm |
| Număr bucăți: | 1 ks |
| Tip produs: | Cuțit japonez Santoku |
| Seria: | MIYABI 5000MCD |
| K překladu: | CZ AUTO |
| Margin: | E |
| Producător: | MIYABI |
| Margin-category: | B |
Fiţi prima persoană care va posta un articol la acest produs!